آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (2023)

تنظیمات کیبورد لپ تاپ یا کامپیوتر به‌صورت پیش‌فرض ثابت هستند و برای مثال راه ساده‌ای برای تغییر دکمه های صفحه کلید وجود ندارد. اما این کار غیرممکن نیست. روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید کاربرد دکمه‌های کیبورد سیستم خود را تغییر دهید. با پلازا همراه باشید.

شاید از خودتان بپرسید اصلا چرا کسی باید کاربرد کلیدهای کیبورد را تغییر دهد؟ برخی اوقات ممکن است یک کلید به‌درستی کار نکند یا شما نیاز به یک میانبر ساده‌تر برای تایپ و بهره‌مندی از ویژگی‌های سیستم داشته باشید. با تغییر حروف در کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر می‌توانید یک کلید را با کلید دیگر جایگزین کرده و آن را کاملا شخصی‌سازی کنید.

در ادامه می‌خوانید:

1. تغییر کلید های کیبورد با نرم افزار PowerToys

2. تنظیمات کیبورد لپ تاپ با برنامه SharpKeys

3. دکمه های میانبر را با استفاده از نرم‌افزار تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ تعیین کنید

4. تنظیم صفحه کلید کامپیوتر با نرم افزار KeyTweak

5. نرم افزار Microsoft Keyboard Layout Creator ؛ تغییر تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ

(Video) #30 Windows10 Tutorial | شخصی سازی کلیدهای کیبورد، تنظیمات کیبورد

تغییر تنظیمات کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر

تنظیم کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر بیشتر از همه برای گیمرها کاربرد دارد. آن‌ها می‌توانند یکی از کلیدهایی که در بازی بیشتر از همه از آن استفاده می‌کنند را تغییر داده و یک کلیدی که راحت‌تر قابل دسترسی است را جایگزین آن کنند. همچنین برای نوشتن متن، باز کردن برنامه‌‌ها، استفاده از کلیدهایی که کمتر استفاده می‌شوند و همچنین جایگزینی یک کلید خراب نیز، بهترین کار تغییر عملکرد دکمه های کیبورد است. اما اینکار چگونه انجام می‌شود؟ بهترین و ساده‌ترین راه، استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص این کار است. در ادامه چندین نرم‌افزار که با آن‌ها تغییر دکمه های کیبورد فارسی و انگلیسی امکان‌پذیر است را معرفی می‌کنیم.

1. تغییر کلید های کیبورد با نرم افزار PowerToys

در گذشته برای تغییر دادن کلیدها در ویندوز، باید از نرم‌افزارهای متفرقه که در بیشتر مواقع درست کار نمی‌کردند، استفاده می‌کردید. حالا ولی مایکروسافت یک برنامه رایگان تحت عنوان PowerToys را ارائه می‌کند که کار را به مراتب ساده‌تر کرده است. شما با این برنامه می‌توانید میانبرهای کیبورد و کاربرد هر کلید را تغییر دهید. ابتدا آخرین نسخه این برنامه را از اینجا در گیت‌هاب دانلود و نصب کنید.

در صفحه اول وارد تنظیمات شوید و از منو سمت چپ، روی Keyboard Manager کلیک کنید. سپس از سمت راست، روی گزینه Remap a Key کلیک کنید.

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (1)

در پنجره جدید روی آیکون + بزنید.

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (2)

سپس باید در ستون Key مشخص کنید که می‌خواهید کاربرد کدام کلید را تغییر دهید و اینکه می‌خواهید آن را با کدام میانبر یا کلید دیگر، جابه‌جا کنید. در ستون Mapped To باید کلیدی که می‌خواهید این کلید آن را جایگزین کند را انتخاب کنید. اول از همه کلیدی که می‌خواهید کاربردش را عوض کنید را انتخاب کنید. می‌توانید روی Type کلیک و کلید را تایپ کنید یا اینکه از منو کشویی آن را انتخاب کنید. در اینجا ما کلید Scroll Lock ویندوز را انتخاب کردیم چرا که در بیشتر مواقع بلا استفاده است.

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (3)

حالا در ستون سمت راست یعنی Mapped To کلید یا میانبری که می‌خواهیم Scroll Lock آن را جایگزین کند، انتخاب می‌کنیم. در اینجا هم می‌توانید کلید را تایپ یا از منو کشویی آن را انتخاب کنید. درنظر داشته باشید که اگر می‌خواهید یک میانبر را جایگزین کنید یا یک میانبر جدید بسازید، باید روی Type کلیک و سپس کلیدهای ترکیبی مدنظرتان را فشار دهید. در اینجا مثلا ما Ctrl + C را برای جایگزین کردن Scroll Lock با آن، فشار دادیم.

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (4)

زمانی که کلیدها را مشخص کردید، نتیجه به این صورت برایتان نشان داده می‌شود. برای تغییر کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر و اعمال تغییراتی که تعریف کردید، روی OK کلیک کنید.

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (5)

سپس برنامه به شما هشدار می‌دهد که دکمه‌ای که انتخاب کردید دیگر کاربردی ندارد و نمی‌توانید از آن استفاده کنید. برای اعمال تغییرات، روی Continue Anyway کلیک کنید. سپس در صفحه قبلی و قسمت Keyboard Manager، می‌توانید کاربرد جدیدی که برای کلید مدنظرتان تعریف کرده‌اید را مشاهده کنید.

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (6)

اگر خواستید، می‌توانید دوباره روی Remap a key کلیک و این فرایند را برای هر کلیدی که خواستید تکرار کنید. وقتی کارتان تمام شد از برنامه خارج شوید. تمام تغییراتی که اعمال کردید همچنان فعال باقی خواهند ماند. حالا ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه تنظیمات کیبورد لپ تاپ را به حالت اولیه برگردانیم؟ برای حذف میانبرها و تغییراتی که انجام دادید کافی است روی Remap a key کلیک و سپس روی سطل زباله‌ای که روبه‌روی هر کلید است کلیک کنید.

2. تنظیمات کیبورد لپ تاپ با برنامه SharpKeys

اگر صرفا می‌خواهید جای دکمه های ویندوز را تغییر دهید، SharpKeys نوعی برنامه متن‌باز و ساده است که با استفاده از رجیستری ویندوز می‌تواند جای یک دکمه را با دیگری عوض کند. برای مثال، می‌توان با این برنامه کاری کرد که دکمه Alt همچون Ctrl کار کند و یا Caps Lock را می‌توان به جای دکمه ویندوز به کار گرفت.

همچنین بخوانید :

کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر را چطور تمیز کنیم؟ (که خراب نشود!)

(Video) آموزش تنظیم رنگ کیبوردهای گیمینگ

از آنجا که SharpKeys اطلاعات را به صورت مستقیم در Windows Registry وارد می‌کند، بهترین گزینه برای عوض کردن وظایف دکمه به دکمه و تنظیمات کیبورد کامپیوتر است. دیگر نیازی نیست که از نرم‌افزارهای دیگر به عنوان واسطه استفاده کنید و همچنین با کمترین مشکلات قابلیت انطباق روبرو خواهید شد، چرا که ویندوز خودش به گونه‌ای ضربات کیبورد را تعبیر می‌کند که شما تعیین کرده‌اید.

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (7)

برای تغییر کاربرد دکمه های کیبورد، ابتدا این برنامه را دانلود و پس از نصب، بر روی گزینه Add کلیک کرده و دکمه‌هایی را از دو ستون آن انتخاب کنید. ستون سمت چپ دکمه‌ای که شما فشار می‌دهید را نشان می‌دهد (برای مثال دکمه Caps Lock) و ستون سمت راست عملی که می‌خواهید اتفاق بیفتد را نشان می‌دهد (برای مثال، عمل کردن به عنوان دکمه ویندوز). همچنین اگر گزینه‌ای را در فهرست خود پیدا نمی‌کنید، می‌توانید گزینه «Type Key» را بزنید و دکمه‌ای از کیبورد را فشار دهید.

هنگامی که کارتان تمام شد، روی گزینه OK بزنید. این روند را برای تغییرات دیگر تکرار کنید و روی گزینه Write to Registry کلیک کنید. برنامه را ببندید و کامپیوتر خود را خاموش و روشن کنید بعد از بالا آمدن ویندوز، دکمه‌های مورد نظر شما به همان صورتی که در نظر داشته‌اید در می‌آیند. بعد از اتمام کارتان، می‌توانید برنامه SharpKeys را حذف نمایید. این برنامه صرفا برای تغییرات تنظیمات کیبورد کامپیوتر در رجیستری است و وقتی تغییرات انجام شد، دیگر به آن نیازی نخواهید داشت.

3. دکمه های میانبر را با استفاده از نرم‌افزار تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ تعیین کنید

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (8)

اگر کیبورد شما دارای نرم‌افزار پیشرفته‌ای مانندGaming Softwareشرکت لاجیتک،iCUEشرکت کورسیریاSynapseشرکت ریزر است، برخی از قابلیت‌های تغییر عملکرد دکمه های کیبورد را همین حالا در سیستم خود دارید.

علاوه بر اینکه می‌توانید کاربرد دکمه های کیبورد را تغییر دهید، همچنین با بسیاری از این برنامه‌ها می‌توانید کلیدهای میانبر را تعریف کنید، جمله‌ای را وارد یک متن کنید و یا پروفایل‌های مختلفی برای هر یک از بازی‌های خود بسازید. همچنین با برخی از آن‌ها می‌توانید دستوراتی را را ضبط کنید که شما را قادر می‌سازد تا با ضبط کردن فعالیت‌های خود، میانبرهای پیچیده‌ای را ساخته و این فرآیند را برای یک دکمه میانبر تعریف کنید.

همچنین بخوانید :

راهنمای خرید کیبورد برنامه نویسی + معرفی بهترین کیبوردهای برنامه نویسی موجود در بازار

هر یک از این برنامه‌ها کمی با دیگری متفاوت هستند، بنابراین نمی‌توان تمامی این برنامه‌ها را در اینجا تشریح کرد، اما این نکته برای تمامی آن‌ها یکسان است: نرم‌افزار را دانلود کنید، کیبورد خود را انتخاب کنید و به دنبال گزینه‌ای بگردید تا کاربرد دکمه های کیبورد ، دستورات و یا فرآیندهایی را در آن تعریف کنید. هنگامی که در مورد گزینه‌ای تردید داشتید، می‌توانید از صفحه پشتیبانی برنامه استفاده کنید و احتمالا مواردی آموزشی را در آن خواهید یافت.

4. تنظیم صفحه کلید کامپیوتر با نرم افزار KeyTweak

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (9)

(Video) 🖥️ دکمه های کیبورد ⌨️

یکی دیگر از برنامه‌هایی که به‌راحتی امکان تغییر تنظیمات کیبورد فارسی در ویندوز 10 را به‌شما می‌دهد، KeyTweak است. این برنامه یک کیبورد کامل را روبه‌روی شما قرار می‌دهد و کار با آن راحت‌تر از برنامه‌های قبلی است. کافی است ابتدا روی کلیدی که می‌خواهید تغییر دهید کلیک کرده و سپس از منو کشویی Choose New Remapping، کلیدی که می‌خواهید جایگزین کنید را انتخاب کنید. در انتها روی Apply کلیک کنید. برای برگرداندن تنظیمات کیبورد به حالت اولیه نیز کافی است روی Restore All Defaults بزنید. برای دانلود این برنامه کلیک کنید.

5. نرم افزار Microsoft Keyboard Layout Creator ؛ تغییر تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (10)

این مورد یکی دیگر از نرم‌افزارهای مایکروسافت برای تغییر تنظیمات کیبورد لپ تاپ ویندوز 7 و سایر نسخه‌ها است. برنامه‌ای که رسما خود آن‌ها برای تغییر کلیدهای کیبورد، ارائه کردند. البته این برنامه امکانات برنامه‌های بالا را ندارد و اجازه تغییر کاربرد برخی کلیدها مثل شیفت و Caps Lock را نمی‌دهد ولی رابط کاربری ساده‌ای دارد و کار با آن راحت‌تر است.

برای شروع کار باید ابتدا به مسیر File > Load Existing Keyboard بروید و قالب‌بندی که می‌خواهید شخصی‌سازی کنید را انتخاب کنید. البته ابتدا بهتر است با مراجعه به مسیر File > Save Source File As یک بکاپ از کیبورد فعلی تهیه کنید. سپس در مسیر Project > Properties می‌توانید کلید مدنظرتان را با کلیدهای دیگر جایگزین کنید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید

آموزش نحوه تبدیل گوشی اندروید به کیبورد و موس کامپیوتر ...

رضوان بهمن02 تیر 1401 09:30

بهترین کیبوردهای 2022 | معرفی جدیدترین و بهترین کیبوردها ...

علیرضا غلامی04 اردیبهشت 1401 16:00

(Video) هر کلید کیبورد دقیقا چه کاری انجام میده؟

سخن پایانی

با استفاده از نرم‌افزارهای بالا می‌توانید به‌راحتی به تنظیمات کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر خود دسترسی پیدا و کاربرد دکمه های صفحه کلید خود را تغییر دهید. اگر برنامه دیگری را برای تغییر تنظیمات کیبورد لپ تاپ ویندوز 8 و سایر نسخه‌هامی‌شناسید، حتما در بخش نظرات آن را با ما و سایر کاربران پلازا به‌اشتراک بگذارید.

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر (13)

منتخب کاربران

چگونه گوشی را اشغال کنیم؟ کد از دسترس خارج کردن ایرانسل و همراه اول

چگونه از بلاک واتساپ خارج شویم؟ ترفند فهمیدن بلاک شدن در واتساپ

روش های مختلف دریافت شماره حساب از روی شماره کارت

معرفی 15 نرم افزار رایگان و حرفه ای اسکرین رکوردر در ویندوز، مک و لینوکس + آموزش ویدیویی

راهنمای جامع تنظیمات دوربین گوشی های شیائومی

بازیابی پیام های واتساپ؛ چگونه پیامهای حذف شده واتس اپ را برگردانیم؟

Videos

1. 9 تا شورتکات یا میانبر کیبورد در کمپیوتر که اگر بدانید!. از کار کردن با لپ تاب لذت خواهید برد.
(Rahul TV)
2. 👉🎥 بهترین و جامع ترین آموزش در مورد کلید های کیبورد کمپیوتر
(TECH TV)
3. (on screen keyboard) کیبورد مجازی ویندوز چجوری فعال میشه؟
(primary4rahecomputer)
4. چطور کیبورد لپتاپ رو تمیز کنیم ؟ راه های تمیز کردن کیبورد لپتاپ
(FastTube)
5. پابجی موبایل اموزش چیدمان کیبورد گیم لوپ
(DaDaMori)
6. حل مشکل کیبورد و کی مپینگ در کالاف دیوتی موبایل ( گیم لوپ ) ⌨ key mapping problem FIX ✅
(zorskagames)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Gov. Deandrea McKenzie

Last Updated: 09/18/2022

Views: 5967

Rating: 4.6 / 5 (66 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Gov. Deandrea McKenzie

Birthday: 2001-01-17

Address: Suite 769 2454 Marsha Coves, Debbieton, MS 95002

Phone: +813077629322

Job: Real-Estate Executive

Hobby: Archery, Metal detecting, Kitesurfing, Genealogy, Kitesurfing, Calligraphy, Roller skating

Introduction: My name is Gov. Deandrea McKenzie, I am a spotless, clean, glamorous, sparkling, adventurous, nice, brainy person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.